Náš zámecký vinný sklep je výkladní skříní Čejkovického vinařství Hradil

 

 

O tom, že se Zámek Slavkov – Austerlitz má velmi zajímavé podzemí, ví snad každý. Ale ne celé podzemí je přístupné veřejnosti. Proto lze jen pozitivně zhodnotit aktivitu, která za podpory památkářů umožní zpřístupnit jeho další část.

Veškeré prostory situované v 1. podzemním podlaží pod zámeckou zahradou se dvěma vstupy ze zámeckých valů v jejich jihozápadní části „sloužily“ po mnoho desítek let jako odkládací prostory stavební suti a nebyly využívány. Jejich zpřístupněním po vyklizení a zejména po důkladném vyčištění se nabídla další možnost ukázat unikátní stavební historii objektu slavkovského zámku.

Zdivo v jedné místnosti ze západní strany je kamenné a naznačuje gotickou stavbu původní komendy řádu německých rytířů, která byla na místě, kde dnes stojí slavkovský zámek. V ostatních místnostech tohoto sklepení jsou zajímavé původní klenuté stropy z období raného baroka s prvky dokumentujícími stavební konstrukci a technologie období svého vzniku. Otevření pro návštěvníky doposud nepřístupných atraktivních prostor objektu zámku, patřících neodmyslitelně k zámku, s novým vstupem přes valy od Informačního centra, umožní kvalitní vstup pro všechny návštěvníky, pro rodiče s dětmi na kočárcích, pro turisty na kolech a pro další.

Místnosti budou využívány k účelu, ke kterému pravděpodobně v minulosti sloužily – jako zámecký vinný sklep, o čemž svědčí zbytky krystalické síry na stropech, pravděpodobně po síření sudů. Prostory poslouží především ke správnému uskladnění vín v „přirozeně klimatizovaných“ podmínkách se stálou teplotou.

Zámecký vinný sklep bude sice otevřen pouze příležitostně (na objednávku), ale poslouží jako nové atraktivní prostředí pro všechny zájemce a návštěvníky zámku, kterým nabídne kromě stavební historie také ochutnávku skvělých archívních vín. Doslova se tak stane výkladní skříní čejkovického vinařství Hradil.

 

 

Aktuality

slavkovský zámek

banner

 
contact